Blog
Cellulit i jak sobie z nim radzi kosmetolog?
Cellulit to stan, kiedy na naszej skórze pojawiają się nierówności,, często określane jako „skórka pomarańczy”. Jest to spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem komórek tłuszczowych. Na szczęście dzisiejsza kosmetologia daje nam wiele możliwości na walkę z tym problemem.
Co to jest cellulit?
Cellulit to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej, powodujące nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Pojawiają się wówczas nierówności i grudki na udach, biodrach, pośladkach czy brzuchu. Pogorszona kondycja skóry może być widoczna jedynie podczas ściśnięcia ciała, ale także bez względu na pozycję. W zaawansowanym stadium cellulit jest zauważalny nawet przez ubranie, a guzki mogą być bolesne.
Stopnie cellulitu.
Cellulit dzielimy na cztery stopnie:
- Pierwszy stopień cellulitu – obejmuje biodra, uda, kolana, pośladki, a także ramiona. Jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry, pojawiają się wówczas niewielkie grudki i nierówności,
- Drugi stopień cellulitu – jest bardziej widoczny, może pojawiać się po napięciu mięśni, grudki są bardziej blade i większe,
- Trzeci stopień cellulitu – jest widoczny bez ściskania skóry, grudki są nieregularne i zdecydowanie większe, mogą być też bolesne,
- Czwarty stopień cellulitu – skóra jest widocznie pofałdowana, wiotka, a jej strukturę widać nawet przez ubranie. Guzki są bolesne i wyczuwalne nawet podczas delikatnego dotyku.
Różnice w cellulicie.
Cellulit ma kilka rodzajów, które różnią się między innymi wyglądem. Można wymienić:
- Cellulit twardy– najczęściej pojawia się u młodych i aktywnych kobiet, jest widoczny dopiero podczas ściskania skóry,
- Cellulit miękki – powstaje u osób mało aktywnych fizycznie zazwyczaj po 40. roku życia. Powoduje go zmniejszone napięcie mięśni i wiotkość skóry. Cellulit takiej postaci jest widoczny w każdej pozycji ciała.
- Cellulit obrzękowy – występuje stosunkowo rzadko, charakteryzują go bóle nóg, opuchlizna oraz blada i cienka skóra,
- Cellulit wodny – po ściśnięciu skóry widać jej nierówną powierzchnię i opuchnięte fragmenty,
- Cellulit tłuszczowy – na tkance podskórnej widoczne są zagłębienia, grudki i małe guzki, skóra materacowa – nierówna struktura skóry jest doskonale widoczna. Występuje wiele guzków i zagłębień, a ciało w tych miejscach może mieć niższą temperaturę.
Jak zwalczamy cellulit w Nova Clinic Leszno?
Wykorzystując najnowsze technologie mamy kilka możliwości walki z cellulitem. Stosujemy zabiegi takie jak endermologia, fala uderzeniowa, exilis, onda.
Endermologia zwana również endermologią LPG, to popularny zabieg medyczny, który pomaga zredukować cellulit, doprowadzając tym samym do ogólnej poprawy wyglądu skóry. Procedura ta opiera się na technice masażu podciśnieniowego, który stymuluje krążenie krwi i limfy, a także wspomaga naturalne procesy regeneracyjne organizmu.
Endermologia to zabieg na cellulit o charakterze nieinwazyjnym i bezbolesnym. W jego trakcie wykorzystywane jest urządzenie wyposażone w specjalne głowice z wbudowanymi rolkami do masażu. Dzięki zastosowaniu podciśnienia, tkanki w miejscu zabiegowym są delikatnie zasysane w głąb głowicy, gdzie ulegają mechanicznemu masowaniu. Głęboki masaż tkanek podczas endermologii nie tylko poprawia jędrność i elastyczność skóry, ale także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co pozwala na zachowanie efektu ujędrnienia na długo.
Fala uderzeniowa to terapia polegająca na wykorzystaniu fal akustycznych o wysokiej energii, które docierają do głębszych warstw tkanki. Fala uderzeniowa jest stosowana zarówno w medycynie estetycznej, jak i rehabilitacji. Technologia ta działa na zasadzie mechanicznej stymulacji komórek, pobudzając je do regeneracji i przyspieszając procesy gojenia.
W kosmetologii zabieg ten przyczynia się do wygładzenia skóry, redukcji cellulitu oraz poprawy jej elastyczności i jędrności, co przekłada się na bardziej estetyczny wygląd ciała. Fala uderzeniowa pobudza produkcję kolagenu, wzmacniając strukturę skóry i nadając jej gładki, napięty wygląd.
Exilis to nieinwazyjny system niwelowania cellulitu, a także redukowania tkanki tłuszczowej czy modelowania wybranych partii ciała. Exilis oparty jest o technologię RID (Rozpoznanie Izolacja Dezaktywacja). Zabieg opiera się na wykorzystaniu następujących elementów: terapii ultradźwiękowej oraz radiofrekwencji.
Zabieg działa na trzech etapach:
- Ultradźwięki wraz z energią o wysokiej częstotliwości rozpoznają tkankę tłuszczową i pozwalają do niej dotrzeć.
- Następnie fale ultradźwiękowe przerywają zwłóknienia w strukturach tłuszczowych, dzięki czemu komórki tłuszczowe są bardziej dostępne i podatne na terapię.
- Energia o wysokiej częstotliwości nagrzewa tkankę do temperatury ok. 40-42 stopni C, dzięki czemu dochodzi do lokalnej lipolizy tkanki tłuszczowej. Objętość komórek tłuszczowych zmniejsza się, tkanka tłuszczowa ulega redukcji, a struktura skóry znacznej poprawie.
Onda – Urządzenie medyczne Onda posiada specjalistyczne głowice, które są przeznaczone do dwóch różnych celów. Głowica płytkiego działania jest przeznaczona do redukcji powierzchniowego cellulitu oraz ujędrniania skóry. Wydziela skoncentrowane, powierzchniowe nagrzewanie, powodując kontrolowaną hipertermię.
W ten sposób włóknisty kolagen ulega rozpuszczeniu, a zewnętrzne włókna kolagenowe – obkurczeniu. W efekcie tego skóra jest ujędrniona i wymodelowana na powierzchni.
Z kolei głowica głębokiego działania radzi sobie z zaawansowanym cellulitem, gdyż pozwala falom wnikać w głębsze partie skóry.
Autor artykułu Agata Śron – kosmetolog Nova Clinic Leszno
